Arnoldzik – test, start! Arnoldzik podsumowanie testu
stycznia 23

Bardzo często słyszę pytanie „w jakim celu mogę używać odżywki białkowej” i „czy tak naprawdę potrzebuje jej”.
To są naprawdę dobre pytania.
Zastosowania suplementu białkowego może być dosyć różne:
-w celu uzupełniania braków białka w diecie (np. jako dodatek do jogurtu bądź płatków śniadaniowych, jest to dosyć popularny sposób w USA na pełnowartościowe śniadanie)
-w trakcie bądź po ciężkich chorobach, które wykończają organizm. Przewaga takiego suplementu jest taka ze jest dosyć łatwo strawny (są nawet frakcję wstępnie poddane procesowi trafienia), jest bogaty we wszystkie mikro i makro elementy, zawiera szczepy żywych bakterii (które przyczyniają się do odbudowy flory bakteryjne w jelitach po kuracjach antybiotykami).
-przydatny jako datek do posiłku dla ludzi z nietolerancją laktozy (isolat białka serwatkowego nie zawiera laktozy)
-suplement przyjmowany po treningu przyspiesza regeneracje tak jak zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy (szczególnie isolat serwatki jest bogata w BCAA i Glutaminę)
-białko jest budulcem dla mięśni (a dokładne aminokwasy z których one się składa), ale nie tylko !! z aminokwasów są zbudowane hormony, enzymy, ciała odpornościowe i tp..
-białko zwiększa efekt termogeniczny pożywienia, tym samym napędza przemianę i jest przydatne w trakcie odchudzania.
Oczywiście tych właściwości jest dużo więcej, ale myślę ze to jedne z najważniejszych.

Teraz pytanie czy nie można tego samego znaleźć w pożywieniu ?
Często można znaleźć wypowiedzi ze lepiej zjeść kawałek piersi z kurczaka bądź rybę. Tak to też jest rozwiązanie, ALE !!
Jak wiadomo o możliwości wykorzystania białka decyduje jak bardzo jest Ono zbliżone w budowie do białka ludzkiego (ludzie białko składa się z 20 aminokwasów i 2 amidokwasów). Czym profil aminokwasowy będzie bliższy tym wyższa będzie jego wartość biologiczna.
Ważnym aspektem jest także jak szybko bądź długo się takie białko przyswaja, bo czasem potrzebujemy jak najszybciej uzupełnić niedobór aminokwasów a czasem białko powinno być bardzo powoli trawione. Odżywki białkowe pozwalają nam na wybranie odpowiedniej frakcji dla naszych celi. Z pożywieniem jest ciężej.
Mięso jest dosyć ciężko trawione i osoba z niskim poziomem soku żołądkowego może mieć duże problemy, jak również osoba z nietolerancją laktozy nie może spożywać produktów mlecznych. I tu znowu suplement białkowy może być rozwiązaniem.
NIE PISZE ZE SUPLEMENTY SĄ LEPSZE OD JEDZENIA !! ale możemy spokojnie z nich korzystać, bez żadnych obaw !! Oczywiście mowie o suplementach diety, a nie o produktach pół spożywczych (sama serwatka, która zawiera mało białka, dużo laktozy i soli mineralnej).
Przy wyborze produktu rade zobaczyć czy zostały dodane do niego szczepy bakterii i czy posiada enzymy trawienne.
Osobiści korzystam z produktów firmy OLIMP, bo spełniają Unijne standardy. Gama produktów jest na tyle duża ze można wybrać coś dla siebie. Oczywiście nie pisze ze to jedyna firma, ale na pewno jest dobra.

Autor jest członkiem polskiej kadry w kulturystyce i zdobywcą tytułu:
- Brązowy medalista Mistrzostw Świata w kulturystyce Klasycznej juniorów kat. Open.
- Mistrza Polski w Kulturystyce Klasycznej juniorów Open 2008.
- Mistrza Polski w Kulturystyce juniorów Open 2008.

3 komentarzy do wpisu “Akop Szostak - “Suplementy białkowe””

 1. APEX powiedział:

  Dla początkujących najlepsze białko znajdziemy w odpowiedniej diecie na mase. Nie ma co kupywać odrazu białka.

 2. zyta powiedział:

  j/w zbilansowana dieta to wszystko co niezbędne

 3. Brzózka powiedział:

  Dzięki za zamieszczenie.. Przyda się mi bardzo, gdyż po feriach mam oddać pracę na biologię na temat białka w organizmie człowieka :P Napewno przytoczę parę wersów :)

  PS. Fajnie wygląda ten Akop Szostak.. W coś takiego celuje, dlatego pisałem że nie podobają mi się bardzo zmasowani :P Fajnie bo ma szerokie obojczyki i to daje cały urok :)

  Jeszcze raz dzięki że to zamieściłeś. Ten blog jest jedynym miejscem gdzie mogę poczytać takie ciekawostki bo nie mam czasu na przeszukiwanie innych stron :)

Skomentuj