Interrun 2009 Masa 4x/tydzień
czerwca 12

Wklejam artykuł (imho b.ciekawy) którego źródłem jest już od wielu lat niewychodząca gazeta „Wiadomości sportowe”

“Zasadą kulturystyki jest, że nie ma żadnej zasady”. Z hasła tego wynika, że żaden początkujący czy zaawansowany kulturysta nie powinien być niewolnikiem jednego programu. Nawet trenując 10 lat po 4 razy w tygodniu nie musicie być wcale lepsi od tych, którzy ćwiczą krócej i tylko 3 razy w tygodniu. Każdy początkujący nawet po 6 miesiącach podstawowego treningu może już być przygotowany do podjęcia zajęć 5-dniowych w tygodniu. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji genetycznych, ogólnego przygotowania fizycznego i motywacji psychicznej.
Jednym słowem pewne jest to, że nic nie jest pewne. Kulturystyka, metodyka treningu mięśniowego nie ma tajemnic i jej ogólne zasady oparte są na kilku stwierdzonych faktach:
-nie każdy może osiągnąć te same zyski przy tym samym programie treningowym,
-ćwiczący mają różne metabolizmy organizmu i genetycznie zakodowane zapasy tkanki tłuszczowej, stąd jeden może jeść dużo i wszystko, inny zaś musi stosować specjalną dietę, aby osiągać podobne wyniki,
-każdy program treningowy jest lepszy, niż ćwiczenie bez żadnej koncepcji,
-pewien poziom intensywności, zasięgu, częstotliwości treningu jest niezbędny dla zbudowania masy mięśniowej i siły; na tym celu koncentruje się większość ćwiczących.

Najważniejszym długofalowym celem kulturystyki powinno być zbudowanie gęstych i proporcjonalnie rozmieszczonych mięśni. Tacy mistrzowie kulturystyki, jak np. Frank Zane lub Lee Labrada nie mają wcale potężnych sylwetek, ale za to prezentują gęste i bardzo proporcjonalnie rozwinięte mięśnie i wygrywają największe konkursy.

CO TO ZNACZY, ŻE MIĘŚNIE SĄ GĘSTE?
Wtedy, gdy są ostro zarysowane, proporcjonalne w kształcie, pozbawione podskórnej tkanki tłuszczowej i wody. Taka jakość mięśni przychodzi z latami systematycznego treningu z dużymi obciążeniami, ale bez sztucznego przyspieszania tego procesu. Sterydy anaboliczne, które przyspieszają przyrost masy mięśniowej, nie wpływają wcale na ich jakość, gęstość,a wręcz odwrotnie. Tylko ostry, intensywny trening i odpowiednie odżywianie określają ostro zarysowane, gęste mięśnie. Problem wielu kulturystów polega na tym, że często nawet po okresie ostrego treningu nie mogą się pozbyć podskórnej warstwy tłuszczu i wody, ich mięśnie są nadal gładkie i zaokrąglone.
Programy treningowe to sprawa indywidualnych potrzeb i możliwości. Niemniej istnieje w kulturystyce kilka standardowych programów, które zostały w praktyce sprawdzone przez wielu mistrzów. Jednym z najpopularniejszych jest niewątpliwie SYSTEM SPLIT 3-1-3,czyli trzy kolejne dni treningu, jeden dzień odpoczynku i znów trzy dni treningu wg. tego samego programu ćwiczeń. Prezentowany poniżej przykładowy program w tym cyklu ma tak dobrane ćwiczenia, aby wpływały one na jakość i gęstość mięśni.

PODZIAŁ GRUP MIĘŚNIOWYCH:
trening 1-klatka piersiowa i grzbiet
trening 2-nogi i brzuch
trening 3-barki i ramiona(bicepsy i tricepsy)

ZESTAW ĆWICZEŃ:
Klatka piersiowa
-wyciskanie sztangi na ławce skośnej-5seriix6-10powtórzeń
-przenoszenie sztangi w leżeniu zza głowy-5×8-10
-rozpiętki ze sztangielkami na skośnej ławce-5×8-12
-pompki na poręczach-3xmax.

Grzbiet
-przyciąganie drążka wyciągu do klatki w siadzie płaskim-5×6-10
-przyciąganie drążka wyciągu do karku-5×8-0
-podciąganie sztangi w opadzie przodem-3×6-10
-wiosłowanie w opadzie-3×6-10

Nogi
-przysiady ze sztangą na barkach-6×6-8
-wyciskanie nogami na msz.-3×8-10
-prostowanie nóg na masz.-3×8-10
-uginanie nóg na masz.3×8-10
-wspięcia na palce w staniu-3×8-15

Brzuch
-skłony tułowia w przód-3×15-25
-unoszenie nóg do pionu w leż.-3×15-25

Barki
-wyciskanie sztangielek w siadzie-4×6-8
-wyciskanie sztangi zza karku-4×6-8
-unoszenie ramion bokiem w górę-4×8-10
-unoszenie bokiem w opadzie-4×8-10

Ramiona
-przemienne uginanie ramion w staniu ze sztangielkami-4×6-8
-uginanie ramion ze sztangą w staniu-4×6-8
-uginanie ze sztangielkami oparcie o udo-4×8-12
-wyciskanie francuskie ze sztanga w leż.-4×6-10
-prostowanie na wyciągu-4×8-12
-wyciskanie francuskie sztangielką jednorącz w staniu lub siadzie-4×8-12

10 komentarzy do wpisu ““GĘSTOŚĆ MIĘŚNI””

 1. barteklip9 powiedział:

  Fajny artykuł, wogóle nie wiedziałem,że taka gazeta jest :-)

  Co to za Pan na zdjęciu na dole ?

 2. majer powiedział:

  fajne to :)

 3. Krisi powiedział:

  Ciekawy artykuł godny polecenia:D

 4. admin powiedział:

  Gazeta wychodziła wiele, wiele lat temu , a na zdjęciu wymieniony w tekście Lee Labrada

 5. barteklip9 powiedział:

  Dzieki

  Czekam na inne “archiwalne” artykuł tego typu

  Można sie dowiedzieć co Pisano o Kulturystyce…-naście lat wstecz :-P

 6. Zygi powiedział:

  Trening wydaje się fajny tylko jest bardzo męczący. Robiłem kiedyś coś podobnego właśnie na zasadzie 3 dni trenignu 1 przerwy i kryzys przyszedł bardzo szybko. Musiałem zmodyfikować do 2 dni przerwy. A tak na moim przykładzie po ciężkim treningu klatki czy też pleców na następny dzień marna jest ochota by katować nogi, wole to w odwrotnej kolejności robić. Chociaż w tym wypadku dzień po klatce i plecach byłby triceps co troche nie pasuje bo nie zdąży mięsień odpocząć. Ale to takie moje fanaberie

 7. Łukaszek powiedział:

  Artykuł godny polecenia!

 8. piter powiedział:

  fajny artykul

 9. cuts powiedział:

  Nie ma co sie oszukiwac,gestosc miesni wyrabia sie latami,ale mamy je potem na cale zycie,nawet jak przestajemy cwiczyc i zarys miesni troche zanika,to one caly czas sa,wystarczy krotki trening i wracamy do formy,nic na sile i za szybko nie da sie zrobic,cierpliwosci i wytrwalosci zycze :)

 10. Aroo powiedział:

  dooobry artykuł wiem na pewno że gęstość mięśnia i jego zarys ,najbardziej kształtują się w wieku dojrzewania ! dużo ruchu biegania i sportów uprawianych za małolata (a nie siedzenie na dupsku przy komputerze ) daje efekt który można pociągnąć dalej w przyszłości (czyli siłownia ) !

Skomentuj